Löytyykö seurasta historiikin kirjoittajaa?

Kivennapaseura saavuttaa reilun viiden vuoden päästä aikuisen iän – 75 vuotta. Seuran kaavailuissa on ollut juhlistaa tapahtumaa jonkin muotoisella historiikilla, mahdollisesti jopa pienimuotoisella juhlakirjalla. Seuran talous ei kuitenkaan mahdollista kovin laajan julkaisun kustantamista. Aluksi kartoitamme, löytyisikö vapaaehtoista ja seuran historiasta kiinnostunutta kynäniekkaa seuran 75-vuotishistoriikkia tekemään.

Seura ei voi tässä vaiheessa vaivan palkaksi luvata muuta kuin kunniaa ja mainetta sekä anoa kunniamerkkiä. Kivennapasäätiöltä voi hakea historiikin kirjoittamiseen tukea, kunhan on olemassa konkreettinen suunnitelma historiikin kirjoittamisesta sekä työn tavoitteista ja laajuudesta on sovittu. Työtä helpottaa, että seurasta on olemassa Uljas Kiurun kokoama leikkelemäinen 50-vuotishistoriikki Muistoja Kivennavalta. Lopullista päätöstä seuran 75-vuotishistoriikin kirjoittamisesta ei ole vielä tehty. Jos olet kiinnostunut puurtamaan Kivennapaseuran historian kimpussa vapaaehtoispohjalta, niin ota yhteyttä Kivennapaseuran puheenjohtajaan.