Etusivu » Tutustu Harri Bisterin esitykseen Kivennavan Raivolan kylästä

Tutustu Harri Bisterin esitykseen Kivennavan Raivolan kylästä

Kivennavan kyliin pääsee tutustumaan myös etätapahtumissa. Ensimmäisenä päästiin kuulemaan Harri Bisterin esittely Raivolan historiasta, kulttuurista, suvuista ja elinkeinotoiminnasta. Tilaisuus järjestettiin Teamsissa keskiviikkona 30.3.2022 klo 18.

Puinen asemarakennus vanhassa kuvassa.
Kuva: M. L. Carstensin kokoelma. Historian kuvakokoelma, Museovirasto.

Raivola oli iso kylä jo 1500-luvulla, jolloin veroluettelossa mainittiin 7 maatilaa, jotka olivat saaneet kaskeamalla viljelyskelpoista maata ympärilleen. Ensimmäiset asukkaat olivat raivanneet puustolta vapautuneet palstat pelloiksi ja niityiksi. Ihmiset asuivat lähikylissä ja raivatuille alueille asetuttuaan paikka sai nimekseen Raivola.

Näin alkaa Harri Bisterin esitys, joka etenee läpi Raivolan rautaruukin ja sen tilalle syntyneen teollisuusalueen, 1800-1900 -lukujen vaihteessa Kannaksella alkaneen venäläisten huvilarakennusten rakentamisen ajan aina nykypäivän katsaukseen saakka.

Harri Bisterin esitykseen pääsee tutustumaan pdf-versiona:
Harri Bister: Kivennavan kylät esittelyssä – Raivola

Lisää tietoa Raivolasta:
Raivola-Seuran sivut
Raivola Kivennapa-Wikissä

Julkaistu 23.4.2022
Toimittaja ja julkaisija: Riitta Taarasti

Asiasanat